کمپین بین المللی دعا فقط برای یک نفر با تولیدات رسانه ای در زمینه ی ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار فعالیت میکند

امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

دولت کریمه امام زمان (عج)/ قسمت سیزدهم

دولت کریمه امام زمان (عج)/ قسمت سیزدهم

اکثر جنگ های این عالم سر نژاد پرستی بود.
در جوامع قدیم مخصوصا هند حتی ایران باستان جامعه را طبقه بندی و تقسیم بندی می کردند طبقه شاهان، طبقه روحانیون، طبقه تجار، طبقه کشاورزان و طبقه مردم بدبخت و.. حتی در هند یک طبقه ای را به عنوان طبقه نجس می دانستند که گاندی علیه همین نژاد پرستی ها قیام کرد. نلسون ماندلا در آفریقا علیه همین نژاد پرستی ها قیام کرد. اینها را باید ما بدانیم.
جالب اینجاست که هر طبقه ای مثلا طبقه دوم حق نداشت طبقه اول برود اجازه نمی دادند‌. این نژاد پرستی ها در قدیم هم بود. چه در تحصیلش چه در جنگاوری و چه در علم آموزی و چه هر کار دیگری. حتی امام خمینی (ره) هم ابتدای نهضت همان اول با رژیم صهیونیستی و نظام آپارتاید آفریقا که همان نژاد پرست بود مخالفت کرد.
امروز هم سر همین موضوع نژاد پرستی بعضی ها هستند دارند با کلیت اعراب مخالفت می کنند. خوب و بد در هر صنفی است چه عربش، چه ترکش، چه لرش، چه فارسش.. هر جایی خوب و بد پیدا می شود.
دیـدیـد که چه قدر جک های قومیتی می فرستند. تمام اینها قطعا نقشه های شیطان است. نقشه شیطان است برای اینکه نگاه ما به عزیزان قومیت های دیگر بد بشود، به خدا قسم این آسیب است و بعضی از بچه مذهبی های ما این کارها را می کنند این بدتر است.
آخر می دانید سر این قومیت بازی ها مشکل کجا پیدا می شود؟ در همین که داری مخالفت می کنی با اعراب، کم کم متوجه می شویی که کار به مخالفت با ائمه و حضرت رسول هم کشیده می شود چون آنها هم عرب بودند.
بنده بحث عرب ستیزی را در راستای مهـدی هراسی دشمنان می دانم، همین بحث نژاد پرستی که زیاد دارند روی آن تأکید می کنند من این قضیه را در بحث مهدی هراسی دشمن و در راستای همین برنامه می دانم.
چطور؟ شاید بگویید استدلال شما چی هست؟
استدلال من این است دشمن با جامعه شیعه کار دارد، بیشتر کار دشمن روی جامعه شیعه هست کسی روی این بحث ندارد، از یک طرف دیگر می آیند روی این موضوع زوم می کنند که اعراب در زمان خلیفه دوم با حمله به ایران کشور ما، تمدن ما، فرهنگ ما، خلاصه همه چیز ما را نابود کردند، این را دارند با سیستم تبلیغاتی و جنگ روانی که دارند شدیدا نشر می دهند، شدیدا بمباران تبلیغاتی می کنند.
تا اینجای کار آن کسی که قرار است رویش کار کنند که اکثرا جوان های ما هستند دید بدی نسبت به اعراب پیدا می کنند. البته ما بارها این مباحث جنگ اعراب با ایران را بحث کردیم که قضیه اش چه بود، خیلی از آن چیزهایی که الان می گویند دروغ هایی بیش نیست، آن خرابکاری هایی که می گویند و کتاب سوزی بزرگی که انجام دادند و..
شهید مطهری می گوید این چه کتاب سوزی بزرگی در ایران بود که اصلا مشخص نیست در کدام شهر بود؟ چرا تاریخ های دیگر مشخص نیست!؟ چرا فقط باید یک جاسوس انگلیسی این را مطرح بکند‼️.. و خلاصه رویش بحث هست و با آن کار نداریم.
تا این جای کار فقط روی قضیه جنگ اعراب با ایران اگر تبلیغ بکنند طرف نسبت به اعراب دید بد پیدا می کند اما ائمه را همچنان به عنوان آدم های خوب کنار می گذارد، بعد کم کم می آیند یک دروغ دیگر را نشر می دهند حضور امام حسین (ع) در جنگ ایران و اعراب، بارها هم گفتیم قضیه اش چه بود، دروغ است صحت ندارد و تنها کتاب طبری نقل کرده آن هم راویش مورد اعتماد نیست.
کم کم یک دروغ دیگر را در ایام محرم پخش می کنند که امام حسین (ع) می فرمایند زنان ایرانی را به کنیزی بگیرید و بعد کارهای دیگر.. حدیث را پخش می کنند و آدرس هم می دهند. اولا این قدر بی سواد هستند که نمی فهمند هر جا نوشته قال ابا عبدالله منظور امام صادق است نه امام حسین (ع).
این قاعده ی حدیثی را یاد بگیرید که هر جا نوشته قال ابا عبدالله منظور امام صادق است چون کنیه ی امام صادق ابا عبدالله بود، هیچ وقت در روایات امام حسین نمی نویسند قال ابا عبدالله، می نویسند قال حسین بن علی (ع).
پس اولا روایت برای امام صادق است نه امام حسین، دوما ادامه روایت می گوید زنان ایرانی را به کنیزی بگیرید و فلان و فلان..‌ برای عمر بن خطاب است نه برای امام صادق! ببینید چطور یک روایت را می آیند سریع تحریفش می کنند، یعنی امام صادق یک چیز دیگری اینجا گفته بود.. بعد علامه مجلسی هم در ادامه روایت می گوید که نظر عمربن خطاب این بود نه نظر امام صادق. دشمن این قدر تحریف می کند. بعد می آیند اینها را کم کم نسبت می دهند و پخش می کنند.
کم کم می آیند دروغهای دیگر از ائمه پخش می کنند، دروغهایی که ائمه کارهای خشن کردند، حالا اینها را که زیاد پخش می کنند، شما کم کم نسبت به ائمه هم دید بد پیدا می کنید، علاوه بر اینکه بر اعراب دید بد پیدا کرده بودید الان نسبت به ائمه هم با این دروغها و شانتاژ کاری ها دید بد پیدا می کنی. حالا از راه دیگری می آیند برای نقشه مهدی هراسی استفاده می کنند،
می آیند کوروش را بزرگ می کنند و رفتارهای بسیار عالمانه و مهربانانه و حکیمانه را به کوروش نسبت می دهند. از آن طرف هم می آیند آدمکشی اعراب را، آدمکشی ائمه را تبلیغ می کنند. و از یک طرف هم رفتار مهربانانه کوروش را تبلیغ می کنند نتیجه چه می شود؟ ترس از امام زمان (عج)!
که اعراب خونریز بودند، ائمه قبلی هم مخصوصا حضرت علی (ع) در جنگها می کشت پس امام زمان هم نوه و فرزند همانهاست، او هم بیاید همین کارها را می کند. کوروش را ببین چه قدر مهربان است و امام زمان.. برای خارجی ها یک جور مهدی هراسی می کنند و برای ایرانی یک جور دیگر!
یعنی از طریق نژاد پرستی می آیند برای جوان ایرانی مهدی هراسی می کنند. اول نژاد پرستی را ترویج می دهند بعد از طریق نژاد پرستی ایران و عرب را جدا می کنند و بعد می گویند عربها خونریز هستند، عربها وحشی هستند.. با چهارتا دروغ بزرگ این را اثبات می کنند و بعد شما را از امام زمان (عج) می ترسانند. حالا متوجه شدید استدلال بنده روی این نظریه برای چه هست.
شیطان توجیه کرد، اطاعت نکرد و سجده نکرد. نکته مهم اینجاست شیطان دید این موضوع با عقلش جور در نمی آید سرکشی کرد گفت با عقل من جور در نمی آید من از آتش هستم و او از خاک است عقل من می گوید چنین چیزی نیست. الان هم این صفت روی خیلی ها هست،
می گویند فلان چیز با عقل ما جور در نمی آید پس نمی پذیریم. اتفاقا اولین کسی که این حرف را زد خود شیطان بود. عزیز من، جوان عزیز! قرار نیست همه چیز با عقل ما جور در بیاید، جایی هم ننوشته که عقل می تواند همه چیز را کشف کند، جایی هم ننوشته که عقل می تواند همه چیز را بفهمد.
به همین خاطر است که علم روز به روز دارد پیشرفت می کند. پس قرار نیست حکمت همه ی دستورهای خدا را ما بفهمیم، بعضی چیزها تعبدی است. یک شبهه ای اینجا مطرح می شود، چه کسی مطرح می کند؟ دکتر سروش، می گوید وقتی امام زمان بیاید همه باید حرف امام زمان را گوش بدهند پس می شود دیکتاتوری..
آقای سروش قضیه را بد فهمیدی، خدا کند که بد فهمیده باشی نه اینکه بخواهی بد به دیگران بفهمانی.. اصلا هم دیکتاتوری نیست چون زمان امام زمان (عج)، زمان حکومت مهدوی زمینه های گناه کاهش پیدا می کند، پس وقتی زمینه گناه کاهش پیدا کرد عقلها رشد پیدا می کند.
شاید سوال بشود زمان حکومت امام زمان عقلها افزایش می کند آیا حجم عقل بیشتر می شود؟ نه، اینکه می گویند عقل ها افزایش پیدا می کند یعنی اینکه زمینه گناه پایین می آید. ما روایت داریم انسان وقتی گناه می کند از آن قدرت درک و فهمش کم می شود، نه اینکه حجم عقلش کم بشود، نه قدرت درک و فهمش کم می شود‌.
در زمان امام زمان چون گناه کم می شود بسیار کاهش پیدا می کند پس عقل بهتر می تواند رشد پیدا کند. وقتی عقل رشد پیدا کرد می فهمد که این دستور امام زمان صلاح هست،خیر است، حتی اگر عقلش به آن قد ندهد و نفهمد اما می داند که این دستور امام صلاح هست.
همان طور که الان ما شاید بسیاری از حکمت های دستور پزشکی را ندانیم ولی می دانیم وقتی یک پزشک این دستور را می دهد حتما خیری است. زمان امام زمان چون عقلها رشد پیدا می کند طرف حرف امام را می پذیرد و هر چه امام گفت می گوید چشم، نه از سر دیکتاتوری و زور آقای سروش!
پس مراقب این حرف شیطانی باشیم که چون عقل من نمی فهمد نمی پذیرم. نخیر خیلی چیزها هم الان در عالم علمی هست که عقل ما قد نمی دهد اما از لحاظ علمی اثبات شده است پس باید بگوییم قابل قبول نیست، این منطق، منطق شیطان است. چون شیطان هم همین کار را کرد، سعی کنیم این خود برتر بینی و خود بزرگ بینی را کنار بگذاریم. سرباز امام زمان قطعا این صفت خود برتری بینی و کبر و غرور را ندارد.‌
شیطان با این نافرمانی که کرد در برابر خدا ایستاد نه در برابر حضرت آدم! یعنی هر گناهی که ما انجام می دهیم نافرمانی است در برابر خـدا، ایستادن در برابر خدا.
یعنی وقتی تو با یک فتوای عالم و مرجع تقلیدی مخالفت می کنی و برعکسش را انجام می دهی یعنی داری با دین خدا مخالفت می کنی نه با آن مرجع تقلید! دشمنی با این نظام شیعه، دشمنی با رهبری و رئیس جمهور و فلان نیست دشمنی با دین است چون با یک نظام شیعه داری مخالفت می کنی.
هر چند ما صددرصد اسلامی نیستیم اما صفر هم نیستیم با کلیت نظام مخالف نیستیم، ما کلیت را می پذیریم و در بعضی از جاها انتقادهایی هم داریم. اما اگر با کلیت این نظام مخالفت بکنی، در حقیقت داری با دین مخالفت می کنی نه با این نظام! این نکته خیلی مهم است که متأسفانه خیلی ها این را قبول نمی کنند.
شیطان بعد اینکه سرپیچی کرد خـدا گفت از این مقام برو بیرون، تو را چه شده که گردنکشی و کبر می کنی‼️ بیرون برو که از خوار شدگانی! جایی از قرآن ننوشته که خدا به استدلال شیطان پاسخ داده باشد. آنجایی که شیطان گفت من از آتش هستم و حضرت آدم از خاک، خدا استدلال نکرد جواب شیطان را نداد که چه کسی گفته و.. جواب نداد، چون اصلا نباید جواب معترض مستکبر را داد، جواب برخی ها خاموشی است. امروز هم می ببنید که برخی ها از روی استکبارشان، از روی غرورشان نامه به رهبری می نویسند رهبر جواب نمی دهد بیکار نیست بنشیند جواب یکسری آدم های مستکبر و مغرور را بدهد.
خدا جواب نداد به شیطان گفت برو پایین که هر کسی حاضر نباشد خضوع داشته باشد در برابر ولایت اهل بیت جایگاه او این بالا نیست، بهشت نیست، این را باید بداند. احترام به جسم آدم فقط نبود احترام به آن روح خدایی بود که در وجود حضرت آدم وجود داشت. هشدار برای منتظران واقعی حضرت اینجا پیش می آید.
ولی فقیه به خودی خود یک انسان عادی است معصوم نیست، اما طبق قاعده ی لطف که رهبر نظام شیعه را قطعا خدا کمک خواهد کرد پس باید احترامش بکنی و کمکش بکنی. رئیس جمهور یک نظام اسلامی هم همین است. وقتی رهبر حکمش را تنفیذ کرد باید کمکش بکنیم حتی اگر با آن مخالف هم باشیم، انتقاد محترمانه می کنیم اما فحش و ناسزا و.. نمی کنیم. به احترام حکم رهبری شما احترام کن.
اینجا هم حضرت آدم همین بود، خود حضرت آدم به خودی خود یک جسم بود، احترام به او به خاطر آن روح خدایی بود که در وجود حضرت آدم بود اگر احترام نباشد، پشت سرش سقوط می شود.
حالا می رویم روی بحث اخراج شیطان:
تفسیر صافی، ج۲، ص۱۸۳″ می گوید اخراج شیطان به خاطر تکبرش بود نه گناهش. خیلی مهم است! گناه یک چیز است تکبر یک چیز است، سجده نکردنش یک چیز، آن تکبرش یک چیز دیگر. تقسیر صافی می گوید اخراجش به خاطر کبرش بود. آیه قرآن هم همین را می گوید خدا می گوید تو را چه شده است که تکبر می کنی؟ نگفت چرا سجده نمی کنی، گفت چرا تکبر می کنی؟
پس آن چیزی که باعث شد کبر و غرور شیطان بود، این خیلی اینجا برای ما مهم هست، پس تکبر بسیار بدتر از خود گناه هست. یعنی می گوید شیطان با غروری که داشت به خدا اهانت کرد. منتظر امام زمان (عج) هم همین است کبر و غرور در منتظر امام زمان هیچ جایگاهی ندارد. تکبر باعث می شود ما که منتظر امام زمان هستیم از صف منتظران بیرون بیاییم.
در طول تاریخ هر متکبری را هر جا دیدید منشأ فجایع بود. آقا محمد خان قاجار شدیدا مغرور، چه غلط کاریهایی انجام داد. محمد علی شاه قاجار پسر مظفرالدین شاه وقتی مشروطه امضاء شد دید که قدرت شاه پایین می آید چون مقداری از قدرت شاه به مجلس داده شده بود، مجلس را به توپ بست. با آدم متکبر و مغرور کار به اینجا می رسد.
رضاخان و ‌محمدرضا شاه هم همچنین هر دوتایشان متکبر و مغرور بودند کار به کجا رسید سقوط! بعد از انقلاب هم همین است بنی صدر هم همین کار را کرد دید یازده میلیون رأی دارد و فکر کرد که همه چیز تمام شد متکبر شد و سقوط کرد!
کسی را ندیدیم در مقابل ولی فقیه ایستادگی بکند و تکبر به خرج بدهد و سقوط نکرده باشد این باید آویزه گوش ما باشد. شیطان که می خواست از بهشت بیرون برود از خدا مهلت خواست گفت خدایا مهلت بده «إِلی یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم» و این وقت معلوم کی هست؟
تفاسیر متفاوت هست، بعضی ها می گویند تا روز ظهور امام زمان (عج)؛ تفسیر عیاشی، اثبات الوصیه، کفایه الاثر، کمال الدین شیخ صدوق اینها نوشتند روز ظهور امام زمان، یعنی شیطان تا زمان ظهور امام زمان وقت دارد و بعد توسط حضرت کشته می شود، حالا یا پیغمبر یا حضرت..
اما بعضی از روایـات را هم داریم که می گوید تا آخر ایام تکلیف، یعنی تا زمان قیامت! بعضی روایات هم کتاب ″علل الشرایط، ج۲، ص۴۰۲″ نوشته تا زمان نفخ از صور اول یعنی آن زمانی که قیامت می شود و همه می میرند.
یعنی اینکه شیطان تا ظهور امام زمان زنده هست روایات معارض هم دارد نظر مفسرین هم فرق می کند. اتفاقا آیت الله مکارم در کتاب تفسیر نمونه این قول را می پذیرد که مراد از «یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم» همان روز صور اول است، آن روزی که همه می میرند، خدا صور می زند همه می میرند یعنی تقریبا بعد از ایام قیامت!
حالا کدام نظر صحیح است بنده قضاوت نمی کنم می خواهم بگویم که اختلاف نظر در این اساتید هست و اگر جایی شنیدید شیطان تا قیامت زنده هست اینها به آن روایاتی استناد می کنند که گفته شیطان تا قیامت زنده است، پس حواسمان جمع باشد که اختلاف هایی در این زمینه هست.
در ″تفسیر قمی، ج۱، ص۴۲″ روایت فوق العاده ای نوشته،شیطان می گوید خدایا تو سجده بر حضرت آدم را از من بردار، من جوری عبادتت می کنم که کسی تا به حال عبادت نکرده، خدایا گفت من دوست دارم طوری عبادت بشوم که می خواهم، نه اینکه تو بخواهی!
خیلی مهم است .. یعنی در راه امام زمان خود خواهی ممنوع، امام خواهی قطعا! ‌باید خود خواهی را کنار بگذاریم. چیزی که خودت می خواهی را کنار بگذاری و چیزی که امامت می خواهد بیاید وسط. امام صادق (ع) از سلمان فارسی زیاد تعریف می کرد یکی از اصحاب اعتراض کرد، امام گفت می دانی چرا از سلمان زیاد تعریف می کنم⁉️ سلمان سه ویژگی داشت؛ ۱-با فقرا زیاد می نشست ۲-با علما زیاد می نشست، ۳-حرف امامش را بر حرف خودش ترجیح می داد.
اینجا خـدا به شیطان می گوید آن چیزی که خودت می خواهی را من نمی خو‌اهم، آن چیزی که من می خواهم را می خواهم. پس من و توی منتظر امام زمان (عج) هم باید ببینیم این کاری که داریم انجام می دهیم منتظرانه هست، براساس حرف امام زمان هست یا نه؟ وقتی منتظر واقعی می شوی که از خواسته ی خودت بزنی و هر چه امامت گفت بگویی چشم!
الان می بینید طرف نماز نمی خواند و روزه نمی گیرد، می گوید اشکالی ندارد من اینها را انجام نمی دهم در عوض به فقرا کمک می کنم. نخیر هم به فقرا کمک بکن که دستور دین است هم نماز بخوان که دستور دین است «الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحات» تو ببین خدا چه می خواهد. استاد به تو می گوید فصل سه را بخوان امتحان است، تو می روی فصل چهار و پنج را می خوانی، خُب فردا در امتحان قبول هستی؟ نه، قبول نیستی حتی بگویی من دو فصل را خواندم.. استاد می گوید من یک فصل گفتم آن هم فصل سه، چرا نخواندی؟! خدا هم همین است نماز و روزه واجب ماست در کنار آن باید کمک به دیگران هم باشد.
شیطان به خدا می گوید حالا که من را می خواهی بیرون بکنی پس من این همه عبادت کردم، ثوابم چه می شود، باطل؟ خدا می گوید نه باطل نیست هر چه از دنیا می خواهی، بخواه.. (از دنیا می خواهی) همان آیه ای که «فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَال ذَرَّهٍ خَیْرًا یَرَه» خدا کار خیر همه را پاداش می دهد اما پاداش کافران و منافقان در همین دنیاست.
اولین چیزی که شیطان از خدا خواست.. (در کتاب تفسیر قمی، ج۱، ص۴۲) خدایا بقا تا روز قیامت را می خواهم، خدا گفت به تو دادم (این یکی از همان روایاتی است که در آن اشاره شده شیطان تا قیامت زنده است می گویم اختلاف روایات در این زمینه هست) شیطان درخواست دیگری داشت گفت خدایا من را بر فرزندان آدم هم مسلط کن، خدا گفت مسلط کردم. تسلط چه طوری؟ همه جانبه!
شیطان گفت در خونها و در عروق آنها جاری باشم (یعنی همیشه همراهشان باشم) خدا گفت این را هم به تو دادم، بعد خدا گفت حتی در سینه های مردم هم برای تو مکانهایی قرار دادم، یعنی در صدور آنها، در قلب آنها بتوانی نفوذ کنی‌. در سینه های آنها شما را یاد آیه قرآن می اندازد «الّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاس» اینجا در همین روایت هم خدا می گوید در صدور مردم برای تو جا قرار دادم که بتوانی آنها را گمراه کنی‌.
صدور مردم یعنی چه؟
یعنی گناهان قلبی، خطرناکترین گناهان گناه قلبی است حسد، کبر، غرور. بعد که شیطان اخراج شد نیت درونی و همان هدف نهایی خودش را آشکار کرد، که خدایا «لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِین» من قطعا قطعا یاران تو را و بندگان تو را گمراه می کنم آن هم با تمام توان و تلاش.
این یک درس برای ما هست که شیطان با تمام قوا آمده برای گمراهی من و شما، پس چه خوب است که ما هم با تمام قوا برای امام زمان (عج) کار بکنیم.
می شود زمان را مدیریت کرد، می توانیم فیلم دیدن ها و فوتبال دیدن هایمان را کم بکنیم، بازار رفتن های بیخود را کم بکنیم، خواب هایمان را نیم ساعت یک ساعت کم بکنیم و برای امام زمانمان کار بکنیم. شیطان با تمام لشکرش آمده و ما متأسفانه در این زمینه داریم کم کار می کنیم.
اینکه خدا شیطان را مسلط بر ما کرد، اما راه فرار را هم گذاشته؛ توبه کردن، توکل بر خدا توسل به اهل بیت، یعنی این طرف پاتکش را هم خدا قرار داده که ان شاءالله بتوانیم اینها را انجام بدهیم و از یاوران واقعی آقا امام زمان باشیم.
گفتیم شیطان به خاطر تکبر خودش از بهشت بیرون رفت و چون بیرون رفت دشمنی خودش را با خدای متعال و بندگان خدا شروع کرد تا آنجایی که صراحتا می گوید «فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِین» همه را گمراه خواهم کرد.
این قسمی که می خورد «لَأُغْوِیَنَّهُمْ» را ببینید هم (ل) تأکیدی دارد و هم آخرش (ن) تأکید دارد و هم کلمه «أَجْمَعِین» یعنی سه تا نشانه روی این کلمه هست که اوج پافشاری شیطان بر تصمیم خودش را نشان می دهد که تا آخرین نفس بر سر گفتار خودش ایستاده. شیطان در گمراهی من و تو قسم یاد کرد (ن) تأکید، با تأکید و فشار..
آیا من و تو نسبت به محبتی که به خدای متعال داریم این چنین پا فشاری داریم! نسبت به عبودیت خودمان و عبادت خودمان⁉️ این به کنار در درجه پایین تر نسبت به امام زمان این پا فشاری را داریم؟
شیطان یک عهدی با خدا بست و گفت من قسم می خورم بندگان تو را گمراه کنم و تا آخر هم دارد شیطان روی این عهد و پیمان خودش می ماند، آیا من و توی مسلمان و شیعه این عهد و پیمان را داریم؟
یاد بیاورید روایت امام زمان (عج) به شیخ مفید را که اگر شیعیان ما بر عهدی که داشتند متحد مانده بودند و آن عهد را عمل می کردند و با هم همدل بودند سعادت دیدار ما به تأخیر نمی افتاد. یعنی ای کاش ما از شیطان پا فشاری در کار را یاد بگیریم که تا آخرین نفس هم روی حرف هایش هست. اینکه ما می گوییم تا آخرین نفس پای این ولایت فقیه و پای این نظام و کشور هستیم، آیا راست میگوییم؟
نکته مهم این است:
ریشه و آغاز تاریخ دشمنی با خود محوری و کبر بوده!
قـرآن می گوید شیطان به خاطر کبر و خود محوریش آمد دشمنی با بشریت را آغاز کرد. الان هم شما تمام جنگ ها و خونریزی هایی که چه در طول تاریخ آقا محمد خان قاجار، آن فجایعی که در کشور گرجستان و کشورهای منطقه راه انداخت، نادرشاه افشار.. و همچنین پادشاهان بیا پایین تر.. تا الان و این ترامپ و دولت های دیگر.. همه براساس خود محوری و کبر هست. اساس همین است.
تنها دشمن قسم خورده انسان شیطان متکبر هست. هر دشمنی هم در این عالم می بینید کبر و غرور جزئی از این دشمنی هست. این نکته کلیدی را دوستان توجه بکنید هر انسانی وقتی دارد یک کار غلط انجام می دهد هیچ وقت نمی گوید کار من غلط است. هیچ انسانی در حین ارتکاب کار غلط هیچ وقت نمی گوید کار من غلط است، می گوید کار من درست است.
پس یعنی شیطان آمد معیارها و ملاک ها و ارزش ها را برای آن فرد عوض کرد، نکته اینجاست. آیا مثال قرآنی برای این حرف داریم؟ بله..
«لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِین» [۳۹/حجر] می گوید من در روی زمین این بدی ها را در نظر شما.. «لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْض» برای شما ‌زینت می دهم. یا در آیه دیگر «زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمالَهُمْ» اعمال را برای آنها زینت می دهم یعنی آن کار زشت را در نظر ما زیبا جلوه می دهد، این مکر شیطان است.
یعنی وقتی شیطان می خواهد بیاید به یک دختر خانم با حجاب بگوید گناه بکن خُب می بیند که این دختر به چادر علاقه مند هست پس قطعا هیچ وقت چادر را از او نمی گیرد، نمی گوید بی چادر بشو! می گوید یک چادرهای خوشگل و طراحی شده که نگاه ها را به تو جذب می کند از آنها بگیر..
مقنعه ات را طوری فرم بدهد که جذاب بشوی، رنگش جذاب باشد حالا یک خرده هم می خواهی جذابیت اضافه بشود یک آرایش کوچکی هم بکنی اشکالی ندارد چادر را که داری بی حجاب که نیستی حالا یک مقدار چادرت طرحدار و مقنعه ات طرحدار باشد.. «زَیَّنَ لَهُمُ أَعْمالَهُمْ» اعمال را برای آنها زینت می دهیم، اعمال زشت را.
آقا نماز می خوانی بخوان، حالا فوتبال شده نیم ساعت دیرتر نمازت را بخوان چه اشکالی دارد! اشکالی ندارد فوتبال است اسلام به تفریح و ورزش اهمیت می دهد، خدا هم راضی است تو الان فوتبال نگاه بکنی بعد سر نمازت بروی، شیطان اینطوری است «زَیَّنَ لَهُمُ أَعْمالَهُمْ» زینت می دهد اعمال را برای ما!
شیطان آنقدر دنیا را تزئین می کند که انسان در مقام اختیار بین اراده خدا و اختیار خود، اراده خودش را برمی گزیند. شاید سوال بشود پس ملاک و معیار ما چی باشد، ما گاها می خواهیم یک کاری را انتخاب بکنیم معیارمان چی باشد که متوجه بشویم این کار الهی ست یا این کار شیطانی است؟!
اینجا بر می گردیم به همان روایت امام صادق (ع)، ایشان زیاد در صحبت هایشان از سلمان فارسی مثال می زد یکی از اصحاب ناراحت شد گفت ما کنار تو هستیم و تو مدام سلمان سلمان می گویی! امام گفت شما هم سه ویژگی سلمان را داشته باش من هم به جای سلمان اسم تو را بکار می برم.
یکی از ویژگی سلمان که برای ما مهم است این است که پای خودش را جای پای امیر خودش امیرمومنان (ع) می گذاشت و هوس ها و خواهش های خودش را به خاطر حرف مولای خودش کنار می گذاشت. این ویژگی را داشته باشیم مطمئن می توانیم بشویم که این کار ما کار الهی است.
یعنی وقتی می خواهی کاری را انجام بدهی سر دو راهی ماندی ببین امام زمانت چه دستور داده؟ اهل بیت بزرگوار ما چه دستور دادند؟ خدای متعال چه دستوری داده! وقتی ما این معیار را داریم گمراه نمی شویم. ولی شیطان متأسفانه می آید ما را گول می زند این معیار ما را عوض می کند و‌ کار را به گناه می رساند.
حالا اینکه شیطان گفت من می آیم بندگان مخلص تو را گمراه می کنم، خدا هم در جوابش گفت از اینجا بیرون شو منفور و مطرود هستی از کسانی که از تو پیروی می کنند و از همه شما جهنم را خواهم انباشت. این جواب خداست، شیطان تهدید کرد خدا هم تهدیدش کرد، تهدید در جواب تهدید! و این طوری شد که شیطان با آدمی دشمنی خودش را آغاز کرد و عرصه رویارویی حق با باطل شروع شد،
همیشه شیطان است همیشه دشمن هست «وَ کَذلِکَ جَعَلنا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا..» [۱۱۲/انعام] و اینگونه هست که برای هر نبی ما دشمنی گذاشتیم. پس سیر دشمنی حق با باطل همیشه هست.
این نکته هم خیلی جالب است، پیش از اینکه پای آدم ابوالبشر به زمین برسد پای شیطان به زمین رسید. پیش از ما دشمن ما روی زمین بود، چون شیطان زودتر اخراج شد. پیش از اینکه پای بنی بشر به زمین برسد شیطان روی زمین آمد. دشمن ما قبل از ما در این زمینه بازی بود. اتفاقا یک استراتژی نظامی است که می گویند هر کس در مبارزه و نبرد زودتر وارد زمین بشود برنده است.
شیطان زودتر از من و شما وارد شد، زمین را شناسایی کرد. شبهای عملیات می رفتند زمین را برای فردای عملیات شناسایی می کردند، می گفتند داریم می رویم برای عملیات شناسایی، شیطان قبل از من و تو آمده روی زمین، زمین را شناسایی کرده! آماده کرده که وقتی حریف می آید حریف دیگر منفعل بشود. بله، شیطان ریزه میزه کاری های این زمین و دنیا را می داند.
فکر کردید من و تو با تجربه شدیم؟ طرف پنجاه ساله شده می گوید با تجربه شدم و.. نخیر! تو اگر پنجاه ساله هستی شیطان چندین هزار ساله است. شیطان زیر و بم این دنیا و مکاری های این دنیا را بهتر از من و تو می داند. روایات ما شیطان را عبادتگر بزرگی می خواندند که یکی از سجده های او چهار هزار سال به طول انجامید‼️ که آقا امیرالمومنین (ع) می فرمایند ما نمی دانیم که این چهار هزار سال دنیایی است یا اخروی.
او با این عبادتش خودش را سزاوار این می دانست که از خدا طلب مهلت بگیرد، گفت من این عبادتی که انجام دادم به هر حال باید یک چیزی خدا به من بدهد دیگر! خدا هم که اجر کسی را بی پاداش نمی گذارد. بله، خدا اجر کسی را بی پاداش نمی گذارد حتی شیطان! گفت به خاطر آن عبادت هایی که کردی این فرصت در زمین را به تو می دهم.

استاد احسان عبادی

ادامه…

قسمت دوازدهم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *