کمپین بین المللی دعا فقط برای یک نفر با تولیدات رسانه ای در زمینه ی ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار فعالیت میکند

امروز : یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲

نذورات و كمك های مالی

پول خرج کردن برای حضرت صاحب الزمان(عج)

امام صادق علیه السّلام فرمودند: ﺩِﺭْﻫَﻢٌ ﻳُﻮﺻَﻞُ ﺑِﻪِ ﺍﻟْﺈِﻣَﺎﻡُ ﺃَﻓْﻀَﻞُ ﻣِﻦْ ﺃَﻟْﻔَﻲْ ﺃَﻟْﻒِ ﺩِﺭْﻫَﻢٍ ﻓِﻴﻤَﺎ ﺳِﻮَﺍﻩُ ﻣِﻦْ ﻭُﺟُﻮﻩِ ﺍﻟْﺒِﺮﱢ (۱): یک ‌درهم مالی که برای امامِ خود صرف کنی، بسی بهتر وبرتر است از دو میلیون درهم که در دیگر «امور خیر» خرج نمایی.

ملاحظه کنید چه شگفت است این سخن! اگر کمی درنگ کنیم به شگفتی این فرموده می‌رسیم: بهترین کاری که آدمی می‌تواند برایش خرج کند چیست؟ شاید بگویید حج یا فراگیری علمِ دین یا نجات برادران دینی از گرفتاری‌ها یا سیر کردن مؤمن گرسنه یا خدمت به برادران دینی و مانند این‌ها؛ این‌ها را برترین و بهترین کاری می‌دانید که می‌توان برایشان خرج کرد؛ حدیث پیش‌ گفته می‌فرماید که اگر برای امام زمان خود خرج کنی، دو هزار هزار (دو میلیون) برابرِ آن ثواب برده‌ای؛ دو میلیون بار برتر و بهتر است.

می‌دانید که امام به کمک ما نیازی ندارد؛ این کمک و صله مانند مدد خواهی خدایِ بی‌نیاز از ماست که در عین بی‌نیازی از ما یاری و نصرت می‌خواهد: «ان تنصروا الله ینصرکم» یا قرض گرفتن خدا از ماست: «من ذاالذی یقرض الله قرضا حسنا»؛ خدا بی‌نیاز است و ما نیازمند؛ اما برای تزکیه‌ی ما چنین می‌فرماید؛ امام نیز برای تزکیه و طهارت روحمان ما را به مدد می‌خواند.

(۱) اصول کافی، جلد ۱، صفحه ۵۳۸، باب صله امام، حدیث ۶