کمپین بین المللی دعا فقط برای یک نفر با تولیدات رسانه ای در زمینه ی ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار فعالیت میکند

امروز : شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

کلیپ دعای ندبه کجاست حضرت مهدی (عج)…؟

أَیْنَ الشُّمُوسُ الطّالِعَهُ؟أَیْنَ الْأَقْمارُ الْمُنیرَهُ؟أَیْنَ الْأَنْجُمُ الزّاهِرَهُ(فرازی از دعای ندبه)
ترجمه : کجا رفتند خورشیدهاى تابان و ماههاى فروزان ، و ستارگان درخشان
شرح : براى روشن شدن این حقیقت و معلوم بودن این اوصاف در ائمه معصومین و رهبران حقیقت ، محتاج به ذکر یک مقدمه و ناگزیر از بیان آن هستیم .
بدانکه یکى از بزرگترین نعمت هاى الهى در این عالم دنیا براى موجودات به خصوص موجودات ذى حیات نور خورشید و ماه و ستارگان است که فرمود هو الذى جعل الشمس ضیاء و القمر نورا(۱) و بالحس و الوجدان معلوم و محقق است که اگر این نور و روشنائى نبود و این زمین در ظلمت و تارکى بود هیچ فردى از افراد ذى حیات وجود نداشت و قادر بر انجام امور زندگانى و حیات خود نبود.
و همچنین اگر انوار مضیئه الهیه نبود ظلمت ضلالت و تاریکى جهل و ناانى عالم را فرا گرفتهت بود، و احدى قدرت بر تامین سعادت زندگى خود در دنیا و آخرت نداشت . و همانطورى که راه نماى راه بیابان جهل و ضلالت به وسیله انوار طیبه الهیه است که در تفسیر آیه ۱۶ سوره نحل مى فرماید: و علامات و بالنجم هم یهتدون و علامتهائى و به وسیله ستارگان درخشنده هدایت مى شوند، در تفسیر برهان راوى از حضرت رضا علیه السلام از بیان این آیه مبارکه سئوال کرد؟ حضرت فرمود: مائیم علامت ها و نشانه ها، و ستاره درخشنده رسول خدا است
در مجلد ۷ بحار الانوار ص ۱۰۷(۲) از جابر انصارى روایت شده که روزى پیغمبر خدا صلى اللّه علیه و آله و سلم پس از نماز صبح کمه ما با او خواندیم ، روى به ما کرد و شروع به صحبت نمود و گفت : ((اى مردم کسى که خورشید را از دست داد)) و خورشید غروب کرد) باید متمسک به ماه شود (و از نور ماه استفاده کند)، و کسى ماه را هم از دست داد ((و ماه ناپدید شد)) باید از دو ستاره فرقدان (دو ستاره روشن قطبى ) استفاده کند. جابر گوید من و ابو ایوب انصارى از جا برخاستیم وانس بن مالک هم با ما بود گفتیم : یا رسول الله شمس کیست ؟
گفت من هستم ، و در توضیح آن فرمود خداوند متعال ما را که آفرید، همچون ستاره درخشنده آسمان قرار داد که چون ستاره اى غروب کد ستاره دیگر طلوع نماید.
پس چون من به منزله خورشیدم وقتى که از میان شما بروم . بایستى شما از ماه بهره مند شوید. گفتیم پس ماه کیست ؟ فرمود: برادرم و وصى و یاور و ادا کننده دینم ، و پدر اولادم ، و جانشین من از میان اهل بیتم على است . گفتیم پس ‍ فرقدان کیانند، فرمود: حسن و حسین ، سپس گفت اینها و فاطمه که ستاره درخشنده زهرا است عترت واهل بیت منند، اینها با قرآنند و از هم جدا نشوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد گردند.
——————————————————
۱- اوست که خورشید را درخشنده و ماه را نورانى نمود. سوره یونس آیه ۵٫
۲- ۲۴ جدید ص ۷۵ نقل از امالى طوسى .

امام صادق(عج) فرمود: برای صاحب این امر دو غیبت خواهد بود؛ یکی از آن دو، طولانی خواهد بود تا آن‌جا که برخی می‌گویند مُرد و تعدادی می‌گویند کشته شد و بعضی می‌گویند رفت و بر اعتقاد به او از میان اصحابش جز تعداد اندکی باقی نخواهد ماند و بر جایگاهش هیچ‌کس از دوست و بیگانه آگاهی نمی‌یابد، مگر خدمت‌گزاری که به کارهای او می‌رسد.
downloadدانلود با کیفیت۷۲۰  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *